Najväčšia európska ekonomika – Nemecko

8 Bře

Najväčšia európska ekonomika – Nemecko

To znamená, že sa vyhnúť dvom po sebe idúcim štvrťrokom kontrakcie, čo je zvyčajná definícia recesie.
 
Slabá obchodná výkonnosť viedla k hospodárstvu a spotrebné výdavky zostali utlmené.

makléř
 
Nulový rast zaznamenaný v októbri až decembri zaznamenal 0,2% pokles v predchádzajúcom štvrťroku.
 
Príčiny pomalšieho rastu vlani zahŕňajú spomalenie svetového hospodárstva a slabšie automobilové odvetvie, pričom nemeckí spotrebitelia sú menej ochotní kúpiť nové autá v súvislosti so zmätkom nad novými emisnými normami.
 
Navyše nízke hladiny vody, najmä na Rýne, ovplyvnili rast tým, že zadržali pohyb niektorých tovarov.
 
Jack Allen, senior európsky ekonóm spoločnosti Capital Economics, povedal BBC: "Ak sa pozrieme na Nemecko v roku 2018, zaznamenali sme pomerne široký spomalenie rastu. Vidíme, že spotreba domácností je pomalá, videli sme pomalé investície podnikov a sme zaznamenali pomalý rast vývozu.
 
Dodal: "Čo je obzvlášť znepokojujúce, že skoré príznaky do roku 2019 naznačujú, že silné odskočenie je nepravdepodobné."
 
Americké tarify na vývoz automobilov v EÚ, ktoré americký prezident Donald Trump hrozil, by mohli mať značný vplyv na Nemecko, povedal pán Allen, ale aj keby sa im zabránilo spomalenie globálneho hospodárstva, znamená to, Tento rok v porovnaní s približne 1,5% v roku 2018.
 
parlamentní budova

Claus Vistesen, hlavný ekonóm eurozóny v spoločnosti Pantheon Macroeconomics, však povedal, že je "optimistický", že prvý štvrťrok tohto roka by bol lepší.
 
Nemohol byť oveľa bližšie. Je pravdepodobné, že následné revízie týchto údajov budú mať štvrtý štvrťrok pod nulou a Nemecko v recesii, keďže termín je často definovaný.
 
Pre túto chvíľu to vyzerá ako veľmi mäkká náplasť, ktorá postihla veľkú časť Európy.
 
Taliansko malo na konci minulého roka recesiu. Celá eurozóna sa podarilo naďalej rásť napriek oslabeniu výkonnosti dvoch najväčších ekonomík. Ale to bolo výrazne pomalšie.
 
To znamená, že pracovná situácia konkrétne v Nemecku je celkom dobrá. Nezamestnanosť patrí medzi najnižšie na svete len trochu nad 3%.

By