Čo teda vzdelávaciemu systému skutočne chýba?

8 Kvě

Čo teda vzdelávaciemu systému skutočne chýba?

Podľa výpovede niektorých učiteliek, bohužiaľ pribúda detí, ktorým vlastne nerozumiete. Sú im tri roky a ich reč je taká nijaká alebo majú dokonca svoju vlastnú. Viac než slovami sa tak dorozumievajú pomocou zvukov.
Preto je pre väčšinu škôlok potrebné mať vlastného logopéda, ktorý vie, ako s takými deťmi pracovať. O tom, či je k dispozícii, sa pri vašom rozhodovaní ľahko dozviete. Stačí sa len pozrieť na webové stránky vami vybranej inštitúcie. Podobnú službu nájdete napríklad aj u tohto centra.

písmenka

A prečo majú vlastne naše deti také ťažkosti s rečou?

Je to veľmi jednoduché. Máme na ne málo času. Doma sa všeobecne málo hovorí, skôr je zapnutá televízia alebo rádio a tá s nimi komunikovať nedokáže. Hračky majú svoje zvuky a tak je vlastne nič nenúti k tomu, aby sa nejako prejavovali. Navyše už ani čítanie rozprávok nie je vôbec v obľube. Pritom je tak dôležité rozvíjať fantáziu našich najmenších, ktorá potom pomáha aj pri samotnej reči.

Školská logopédia v praxi

Skúsená škôlka má špecializovaného pracovníka, ktorý osloví rodičov hneď pri nástupe nového žiačika a vďaka krátkemu pohovoru zistí, či práve vaše dieťa nepotrebuje špeciálnu starostlivosť. Predtým sa začínalo s nápravou reči až v piatich rokoch, teda tesne pred nástupom do prvej triedy, dnes už je trend úplne iný. Čím skôr, tým lepšie! Navyše sa váš potomok nebude cítiť menejcenný a zdvihne sa mu sebavedomie. Logopéd pomáha u dieťaťa rozvíjať trpezlivosť, motoriku alebo hovoridlá. Obvykle ide o sykavky, prípadne o mäkčenie hlások T, D alebo o L. V poslednej dobe sa objavuje zlá výslovnosť hlásky K, u predškolákov je to klasické R.

čísla

Úloha číslo jeden: zaujať rodičia

Aby dieťa mohlo pokročiť vo výučbe správnej reči, je potrebné, aby trénovali aj doma. A tu sú veľmi dôležití rodičia a ich motivácie. Je to beh na dlhú trať a zo začiatku musíme počítať s radom neúspechov nášho potomka, časom sa to ale zlepší. Takže treba trpezlivosť a zase trpezlivosť.
Úplne ideálny variant je, keď sú podobné cvičenia zariadené do režimu dňa. Nie nadarmo hovoril už Ján Amos Komenský, známe škola hrou…. platí to aj dnes.

By