Ako nás ovplyvňujú rôzne farby?

14 Bře

Ako nás ovplyvňujú rôzne farby?

Farba je silný komunikačný nástroj a môže byť použitá na signalizáciu akcie, ovplyvnenie nálady a dokonca ovplyvniť fyziologické reakcie. Niektoré farby sú spojené so zvýšeným krvným tlakom, zrýchleným metabolizmom a únavou očí.

barva

Ako presne to teda funguje? Ako môže byť ovplyvnené naše správanie?

V roku 1666, anglický vedec Sir Isaac Newton zistil, že keď čisté biele svetlo prechádza prizmou, oddeľuje sa do všetkých viditeľných farieb. Newton tiež zistil, že každá farba je tvorená jednou vlnovou dĺžkou a nemôže byť ďalej oddelená do iných farieb.

Ďalšie experimenty ukázali, že svetlo by mohlo byť kombinované do iných farieb. Napríklad červené svetlo zmiešané so žltým svetlom vytvára oranžovú farbu. Niektoré farby, napríklad zelená a purpurová, sa pri zmiešaní navzájom rušia a spôsobujú biele svetlo.

pastelky

Psychologické účinky
Kým vnímanie farby je trochu subjektívne, existujú niektoré farebné efekty, ktoré majú univerzálny význam. Červená je známa ako teplá farba a okrem červenej zahŕňa aj oranžovú a žltú. Tieto teplé odtiene evokujú emócie od pocitov vrúcna a pohodlia po pocity hnevu a nepriateľstva.
Modrá strana spektra pôsobí chladne a zahŕňa modrú, fialovú a zelenú. Tieto farby sú často opisované ako pokojné, ale môžu tiež volať pocity smútku alebo ľahostajnosti.

Niektoré staroveké kultúry využívali farby na liečenie. Chromoterapia, ako sa niekedy označuje svetelná terapia alebo kolorológia, sa stále používa ako holistická alebo alternatívna liečba.

Červená sa používa na stimuláciu tela a mysle a na zvýšenie cirkulácie.
Žltá stimuluje nervy a očistiťuje telo.
Oranžová lieči pľúca a na zvyšuje hladinu energie.
Modrá upokojuje.
Indigo odtiene zmierňujú kožné problémy.

Väčšina psychológov vníma farebnú terapiu skepticky a poukazuje na to, že predpokladané účinky sú často hrubo prehnané. Farby majú tiež rôzne významy v rôznych kultúrach.

By